Warto poświęcić czas i środki na wybór odpowiedniego oświetlenia do mieszkania, ponieważ ma ono duży wpływ na samopoczucie domowników oraz estetykę aranżacji. W artykule radzimy, co wziąć pod uwagę podczas zakupów w sklepie oświetleniowym.
Oświetlenie przekłada się na komfort codziennego funkcjonowania w mieszkaniu. Wpływa także na finalną stylistykę aranżacji, dlatego warto poświęcić czas na zakup zarówno estetycznej lampy, jak i żarówki o odpowiedniej mocy i barwie emitowanego światła.
Aby zachować spójne wnętrze, warto dostosować oprawę oświetleniową do stylistyki mieszkania. Eleganckie, złote żyrandole sprawdzą się w pomieszczeniu utrzymanym w stylu glamour, z kolei plafon w kolorze białym lub brudnego złota będzie świetnym uzupełnieniem sypialni art deco.
Do salonu boho idealnie wpasują się żyrandole tekstylne i drewniane, inspirowane naturą, którą dodadzą charakteru i ocieplą wizualnie przestrzeń. Natomiast we wnętrzach minimalistycznych i industrialnych można zastosować na przykład transparentne lampy loftowe albo dyskretne kinkiety.
Ciężko wyobrazić sobie także mieszkanie vintage bez pasujących lamp z abażurem w stylu retro, inspirowanych latami 50’, 60’ lub 70’ czy futurystyczny dom bez inteligentnego systemu oświetleniowego. Nie należy zapominać, że poza praktyczną funkcją, oświetlenie przyozdabia wnętrze i podkreśla zawarte w nim detale.
Przy wyborze żarówki należy wziąć pod uwagę jej parametry. Do mieszkania szczególnie polecane są żarówki ledowe, ponieważ generują oszczędność do 90% w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Żarówki LED sprawdzą się zarówno jako światło główne, jak i pomocnicze oraz dekoracyjne. Do sypialni polecane są żarówki w mlecznej obudowie, dzięki czemu dają subtelnie rozproszone światło, które sprzyja relaksacji i pozwala odpocząć zmęczonym oczom. Ciepła biel jest przyjemna w odbiorze, natomiast modele żarówek o chłodnej tonacji będą sprzyjać skupieniu podczas pracy.
Wybierając żarówki do mieszkania, warto rozważyć także modele mające wbudowaną funkcję ściemniania oraz zmiany koloru, dzięki czemu można regulować natężenie światła i jego moc. To doskonałe rozwiązanie do wykreowania romantycznej atmosfery albo zmiany nastroju podczas domówki. Żarówki, sterowane pilotem albo aplikacją w telefonie, sprawdzą się przede wszystkim w sypialni, gdzie przed snem można zmniejszyć intensywność padającego światła i tym samym wyciszyć się po ciężkim dniu.
Oświetlenie w poszczególnych strefach mieszkania powinno być dostosowane do potrzeb domowników. Warto potraktować łóżko jako strefę relaksu i zamontować w jego pobliżu delikatne i ciepłe światło, które będzie sprzyjać czytaniu, ale jednocześnie nie będzie zbyt natarczywe i męczące dla oczu. Dobrze sprawdzą się w tej roli kinkiety albo lampki nocne z abażurem, które pomagają stworzyć relaksującą atmosferę.
Wybierając oświetlenie do strefy wypoczynku, rozważ miękkie linie i okrągłe formy lamp, a także ich mniejszą intensywność i ciepłą barwę bieli, co pozwoli stworzyć przytulny nastrój. Natomiast oświetlenie w strefie biurowej powinno być precyzyjne i intensywne, aby nie męczyć wzroku podczas pracy na komputerze czy przy wypełnianiu dokumentów. W tym celu warto umieścić przy biurku dodatkowe źródło światła w postaci lampki biurkowej albo lampy podłogowej z wysięgnikiem.Jeśli zaś posiadaśz mieszkanie z ogródkiem, warto nabyć lampy ogrodowe, które dodadzą przestrzeni przytulnego charakteru.
Zdj. główne: Vladimir Fedotov/unsplash.com