Polecamy
SPRAWDZONE OŚWIETLENIE DO KUCHNI
Porady

SPRAWDZONE OŚWIETLENIE DO KUCHNI

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Projektując oświetlenie dla kuchni, nie wolno zapominać o funkcjach, jakie ona pełni. Każde źródło światła montowane w tym pomieszczeniu ma na celu nie tylko doświetlenie pomieszczenia, ale musi dawać poczucie bezpieczeństwa użytkownikom podczas przygotowania posiłków a jednocześnie tworzyć przyjazny nastrój umilający biesiadowanie.

Ogólne oraz sufitowe

Oświetlenie ogólne w postaci lampy sufitowej nie jest niezbędne w kuchni, ale niezwykle wygodne. Włącznik światła centralnego znajduje się zwykle tuż przy drzwiach wejściowych kuchni i umożliwia automatyczne rozświetlenie pomieszczenia, zwykle dość ciasnego oraz pełnego szafek i sprzętów. Wydaje się być konieczne w kuchniach pełniących jednocześnie funkcję jadalną.

Wówczas, dokładnie nad stołem, powinna znaleźć się lampa ze źródłem światła skierowanym w kierunku stołu. Może to być jedna rozłożysta lampa lub dwie-trzy w przypadku dużego stołu, doskonale oświetlające ten fragment kuchni. Powinny zostać zawieszone w taki sposób, aby nie przeszkadzały osobom zasiadającym przy stole, żarówka nie może świecić bezpośrednio w oczy a klosz nie powinien być przezroczysty.

Zamiast jednej centralnej lampy można zastosować szereg punktów świetlnych, LEDowych lub halogenowych, zamontowanych w suficie lub okalającej listwie. Jednak wygoda takiego rozwiązania będzie zależeć od wysokości mieszkania. W tej roli, przy wysokim suficie, lepiej wypadną lampy centralne sufitowe, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć oba modele.

Oświetlenie zadaniowe

Kuchnię projektuje się strefami. Swoje miejsce musi w niej znaleźć strefa przygotowania potraw tzw. “brudna” oraz strefa czysta. Pierwsza z nich zlokalizowana w pobliżu zlewozmywaka i wody to miejsce mycia produktów oraz wykonywania prac brudnych: oprawiania mięsa czy ryby, obierania warzyw. Strefa czysta zajmuje kolejny fragment blatu kuchni, z którego użytkownicy korzystają przygotowując sobie posiłki.

Każda z tych stref wymaga niezależnego oświetlenia skierowanego bezpośrednio na miejsce pracy czyli dany fragment blatów kuchennych. Do oświetlenia można wykorzystać światło punktowe lub liniowe LEDowe zamontowane pod kuchennymi szafkami. Punkty świetlne powinny być rozmieszczone co 40-60cm, dzięki temu obejmą całą przestrzeń roboczą.

Oświetlenie zadaniowe okaże się niezbędne dla wyspy kuchennej. Ponieważ dostęp do niej jest z każdej strony, światło ją oświetlające może być skierowane z sufitu, zamontowane bezpośrednio nad wyspą. Dzięki temu, żadna krawędź wyspy nie pozostanie w cieniu, światła nie zasłonią również użytkownicy. Jeżeli wyspa służy tylko do przechowywania naczyń czy sprzętów, źródło światła może pochodzić z podwieszanego sufitu z LEDowych lub halogenowych lamp.

Dekoracyjne

Oświetlenie tego rodzaju to pole do popisu dla projektanta. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lampek LEDowych w listwach podłogowych czy szafkach kuchennych tuż przy podłodze. Można również przełamywać jasną barwę światła ciepłym kolorem czerwonego klosza lub kolorowej żarówki.

Zdjęcie główne: Jesse Bridgewater z Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto postawić na personalizowane zaproszenia ślubne?
Dlaczego warto postawić na personalizowane zaproszenia ślubne?
Planowanie ślubu to czas pełen ekscytacji, ale także wyzwań. Jeden z najważniejszych elementów planowania to zaproszenia ślubne. To właśnie one będą pierwszym wrażeniem, jakie Wasi goście będą mieli z Waszego wielkiego dnia. Dlatego ważne jest, aby zaproszenia były wyjątkowe i dopasowane do Waszych potrzeb.
Zrozumienie roli ziół w codziennej diecie: Korzyści i zastosowania
Zrozumienie roli ziół w codziennej diecie: Korzyści i zastosowania
Odkryj, jak zioła mogą przyczynić się do poprawy Twojego zdrowia i samopoczucia. Sprawdź, jakie korzyści mogą dać Ci zioła, jak je stosować i do czego zastosować, by wzmocnić zdrowy tryb życia.
Naturalne sposoby na walkę z bólem
Naturalne sposoby na walkę z bólem
Ból jest naturalnym mechanizmem sygnalizującym, że coś w naszym organizmie nie funkcjonuje prawidłowo. Niemniej jednak długotrwały ból może wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie i jakość życia. W dzisiejszym artykule przedstawiamy naturalne metody walki z bólem, które pomogą złagodzić dolegliwości bez konieczności sięgania po leki przeciwbólowe.
Ostatnie wpisy