Polecamy
Nie tylko masaż – jak powinny wyglądać zabiegi regeneracyjne dla osób uprawiających sport?
Zabiegi

Nie tylko masaż – jak powinny wyglądać zabiegi regeneracyjne dla osób uprawiających sport?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednie zadbanie o kondycję organizmu po zakończonym wysiłku fizycznym to jeden z najważniejszych elementów treningu. W przeprowadzeniu prawidłowej regeneracji ciała pomocne mogą się okazać specjalistyczne zabiegi. 

Terapia ciepłem

Wśród popularnych zabiegów odnowy biologicznej wspomagającej regenerację organizmu sportowców są wszystkie zajęcia oparte na wysokiej temperaturze. Najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest korzystanie z sauny – jest wiele różnych rodzajów, które w nieco inny sposób wpływają na kondycję organizmu. Badania naukowe, choć wciąż w początkowej fazie, pokazują, że systematyczne korzystanie z sauny może zmniejszać bóle reumatyczne, migreny, obniżać ciśnienie tętnicze, przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim szybciej i efektywnej dotleniać mięśnie całego ciała.

Terapia zimnem

Podobne pozytywne efekty na proces regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym mogą mieć wszystkie zabiegi związane z niską temperaturą. W tej grupie sposobów na relaks i odnowę ciała znajdują się: popularne w ostatnich latach morsowanie, zimne kąpiele w lodzie, komora hiperbaryczna, zimne okłady i wychłodzenie organizmu. Gwałtowne obniżenie temperatury organizmu sprawia, że przepływ składników odżywczych przyspiesza, wytęża się praca układu odpornościowego i poprawia wydolność organizmu. W przypadku terapii związanych ze zmianą temperatury ciała warto pamiętać o bezpiecznym stosowaniu wszelkiego rodzaju zabiegów, dlatego należy im się poddawać po konsultacji z lekarzem i pod okiem specjalistów, którzy będą monitorować parametry organizmu.

Specjalistyczne kąpiele

W procesie regeneracji ciała często wykorzystywane są także kąpiele, przede wszystkim wirowe oraz perełkowe. Zabiegi te wykonywane są w specjalistycznych wannach, które nadają wodzie odpowiedni wir oraz ciśnienie. W tego typu kąpielach wykorzystywane są dysze generujące właściwy przepływ wody, tworzące efekt mikromasaży relaksujących napięte tkanki mięśniowe. Zabiegi związane ze specjalistycznymi kąpieli zwiększają przepływ krwi, poprawiają poziom dotlenienia organizmu (w szczególności mięśni), a także pomagają w lepszym transporcie składników odżywczych w całym organizmie. Specjaliści podkreślają, że kąpiele mogą stanowić dodatkowy element procesu regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym, stymulując prawidłową pracę organizmu po treningu.

Masaże

Ostatnim elementem nieodłącznie związanym z procesem regeneracji organizmu sportowców są masaże. Tego typu sesje pomagają w rozluźnieniu mięśni w konkretnych partiach ciała, szczególnie wyeksploatowanych podczas treningu. Fizjoterapia pomaga zmniejszyć ból, rozluźnić napięte tkanki mięśniowe, poprawić krążenie w całym ciele, a także sprawdzić, nad którymi partiami ciała można pracować intensywniej, tak by wyrównać rozrost mięśni w całym ciele. Podczas masaży często stosuje się takie techniki jak rolowanie, wałkowanie, rozcieranie oraz ucisk w konkretnych partiach mięśni. Terapia manualna może zmniejszać uczucie bólu nawet o 30% bezpośrednio po wykonaniu zabiegu, a w dłuższej perspektywie pomaga zmniejszyć, a nawet zniwelować odniesione kontuzje.

Zdjęcie główne: pexels.com/KoolShooters

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać prezent z okazji emerytury dla bliskiej osoby?
Jak wybrać prezent z okazji emerytury dla bliskiej osoby?
Szukasz doskonałego upominku na emeryturę dla kogoś bliskiego? Odkryj wyjątkowe i pomysłowe pomysły na prezenty, które doceni każda osoba odchodząca na zasłużony odpoczynek.
Właściwości i korzyści z suplementacji naturalnym ekstraktem konopi w codziennej diecie
Właściwości i korzyści z suplementacji naturalnym ekstraktem konopi w codziennej diecie
Odkryj potencjał naturalnego ekstraktu konopi jako części codziennej diety. Dowiedz się o jego właściwościach i korzyściach płynących z regularnej suplementacji.
Jak napisać skuteczną pracę zaliczeniową? Oto kilka praktycznych wskazówek
Jak napisać skuteczną pracę zaliczeniową? Oto kilka praktycznych wskazówek
W artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w efektywnym napisaniu pracy zaliczeniowej.
Ostatnie wpisy